AMD Athlon 300U – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
AMD Athlon to propozycja dla mało wymagających użytkowników, którzy szukają laptopów przeznaczonych do użytku domowego i takich czynności jak przeglądanie Internetu, prowadzenie korespondencji mailowej czy słuchanie muzyki lub oglądanie filmów. Wyposażony jest w dwa rdzenie z technologią Hyper-Threading i całkiem wysokie taktowanie, które zapewnia niezawodną możliwość korzystania z wyżej wymienionych funkcjonalności.
Polecane procesory AMD
AMD Athlon 300U – specyfikacja
AMD Athlon 300U – zastosowanie
AMD Athlon 300U znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest laptop o średniej wydajności do codziennych czynności. Z pewnością nie jest to propozycja do wykonywania skomplikowanych obliczeń numerycznych czy nawet do grania w najnowsze gry PC, choć z pewnością starsze pozycje powinny nam się bez problemu uruchomić.
Seria procesorów wypuszczona w pierwszym kwartale 2019 roku jest dedykowana niewielkim, lekkim i ultrapłaskim laptopom. Niewielka moc i niewielkie obciążenie to cechy, których poszukuje coraz więcej użytkowników. Dla AMD Athlon 300U cena również zapewne będzie bardzo atrakcyjna w porównaniu do innych, silniejszych jednostek. Skoro więc nie potrzebujemy dużej mocy obliczeniowej, po co za nią płacić?
Najprawdopodobniej procesory znajdą się w laptopach niewielkich, o małych ekranach i konwertowalnych. AMD dość dużą wagę przykłada do mobilności i prostoty, a mniejszą do niesamowitej wydajności sprzętu, który nie ma wykonywać milionów operacji na sekundę.
AMD Athlon 300U – wydajność
Analiza wydajności AMD Athlon 300U nie jest prostym zadaniem. Po pierwsze z powodu braku laptopów z tym komponentem – nie zostały jeszcze wypuszczone na rynek. Po drugie, jak porównać wydajność przy tak podstawowym zastosowaniu, jakie oferują czerwoni?
Dla AMD Athlon 300U benchmark Cinebench R15 pokazuje 138 punktów w trybie Single-Core i 344 punkty w trybie Multi-Core. To często mniej, niż mają dobrej klasy tablety. I tak też właśnie należy postrzegać ten procesor. Co ciekawe, wygląda na to, że Athlon jest bliźniaczym modelem innego układu – Ryzena 3 3200U. Poza nieco wyższym taktowaniem iGPU oraz mniejszą litografią tego drugiego, praktycznie niczym się nie różnią.
AMD Athlon 300U – porównanie z innymi modelami
Sprawdźmy więc, czy faktycznie benchmarki i parametry specyfikacji technicznej potwierdzają podobieństwo wyżej wymienionych układów. Ciekawie może wyglądać również porównanie z mobilnymi procesorami Intela z serii Intel Core i3 ósmej generacji.
Jak zawsze pojedynek czerwonych i niebieskich jest niezwykle emocjonujący. Co ciekawe, Athlon wygrywa w trybie Multi-Core nawet z Intelem Core i3-8145U. Jak zawsze przy Single-Core AMD zostaje nieco w tyle. Nie można jednak powiedzieć, by Athlon spisywał się gorzej – wręcz przeciwnie. Bez problemów dorównuje swoim mocniejszym kolegom.
AMD Athlon 300U – w jakich laptopach?
Czekamy na pojawienie się w sprzedaży pierwszych laptopów z tym procesorem. Wiemy już, że będą częścią sprzętu marki Lenovo. Producent planuje wypuścić na rynek trzy modele z tą jednostką:
- Lenovo IdeaPad S340 15’’,
- Lenovo IdeaPad C340 14’’,
- Lenovo IdeaPad L340 17’’.
Wszystkie wyposażone są w 4 GB pamięci RAM.
Znajdziesz w Morele
Płyty główne - Karty graficzne - Dyski SSD - Zasilacze komputerowe Dell - Procesory AMD
Komentarze (0)